isgkatip sözleşme girişi

isgkatip sözleşme girişi/onaylanma süreci ile yaşanan problemlerin çözümleri

 

Yasal mevzuatımızca, Sözleşme gerektirecek hizmetin verilebilmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı sitesi üzerinden ( isgkatip ) karşılıklı sözleşme girişi yapılması zorunludur.

Sözleşme gerektirecek hizmetler,
 

Aylık İş Güvenliği Hizmeti,

İş Güvenliği denetimleri,

Sağlık Raporu,

Risk Analizi,

Acil Durum Planı,

Yangın Güvenlik Yönergesi,

Eğitimler,

Tatbikatlar,

Patlamadan Korunma Dokümanı vs.  

 

Aksi takdirde Devlet nezdinde hizmet alınmamış olarak göründüğü için işveren için cezai işlem uygulanabilmektedir. 
Aynı şekilde OSGB’lerde onaylanmamış sözleşme ile hizmet verdiği için kapatılmalarına bile neden olacak şekilde cezalandırılmaktadır.

 

isgkatip üzerinden sözleşme girişi için; 

* Hizmet alacak işyerinin OSGB’ye 26 haneli SGK işyeri sicil numarasını bildirmesi gerekir.

* OSGB, isgkatip üzerinden sözleşme girişi yaparak, firmaya İSGKATİP üzerinden sözleşme onay daveti gönderir.

 

isgkatip üzerinden sözleşme onayı için; 

* Hizmet alan firma, E-Devlet şifresi ile İSG Katip sistemine giriş yapacak 

işyerinde isgkatip girişi için kimin TC'si ile e-devlet şifresi alınması gerekiyor?
SGK şifresi ile sistemden giriş yapıldığında kimin adı soyadı görünüyorsa onun e-devlet şifresi ile isgkatip girişi lazımdır. Diğer değişle SGK şifresi hangi TC numarası üzerinden işyerine alındıysa onun e-devlet şifresiyle isgkatibe girişi gerekmektedir.

* google chrome açalım. http://isgkatip.csgb.gov.tr/Default.aspx sitesine girelim

* Hizmet alan işyerleri modülü tıklandıktan sonra Görevlendirme-sözleşme butonu çıkacak orayı tıklayalım. ( aşağıdaki resimde görülmektedir )

* Sağ tarafta istanbul vizyon hizmet görevlendirmeleri görünecektir. 

* Bir tanesinin üstünü tıklayalım. siyah daire şekline alınan yerde onayla butonu aktif görünecektir. Burayı tıklayalım. 

* Açılan pencerede kaydet seçeneğini tıklayıp onaylama işlemi bitecektir. diğer atama varsa aynı şekilde onu da onaylayalım.

* Bu onaylama işlemi her görevlendirilen iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli için ayrı ayrı yapmak gerekecektir.

 

 

* işyerinin isg hizmeti aldığına dair ONAY verme işlemi yasal zorunluluktur.

 

İSGKATİP’teki sorunlar ve çözümleri

1. “İlgili Kurumun Gerekli Bilgileri Alınamadı. (Örn: Nace Kodu, Tehlike Sınıfı). Lütfen İlgili Kurumun SGK kayıtlarını kontrol ediniz.” gibi bir uyarı ile karşılaşılırsa;

a. İlgili SGK Sicil numarası için e-bildirge ekranından Nace 6 lı kod seçimini gerçekleştiriniz.

b. Nace 6 lı kod seçimi gerçekleştirilmesine rağmen aynı uyarı ile karşılaşılıyorsa veri güncellemesi için Sosyal Güvenlik Kurumu İşyeri Tescil Servisi ile iletişime geçiniz.

 

2. “Sistemde Kaydınız Bulunmuyor ya da Sistemi Kullanma Yetkiniz Yok. Sisteme Giriş İstek Talebiniz Kaydedildi. Lütfen 3 gün içinde tekrar deneyiniz” gibi bir uyarı ile karşılaşılırsa;

a. İSG-KATİP’e giriş için Sosyal Güvenlik Kurumunda kayıtlı e-bildirge kullanıcılarının e-devlet şifresi ve TC kimlik numarasını kullanınız.

b. E-Bildirge kullanıcısının güncellenmesi yapılmasına rağmen İSG-KATİP’e girilemiyorsa “E-Bildirge Kullanıcısını Güncelle” butonuna basarak sisteme giriş için 3 gün bekleyiniz. İSGKATİP programı SGK veritabanından her gece yarısı veri almaktadır. Her sabah kontrol edilmelidir. Bazen ilk gün bazden ikinci gün düzeltilmiş olur.

 

3. OSGB’lerde dışa görevlendirme yapılırken “Hizmet Alan Kurum Seçilemedi ya da İlgili Kurumun Gerekli Bilgileri Alınamadı” gibi bir uyarı ile karşılaşılıyorsa;

a. Görevlendirme yapılacak işyeri Nace 6 lı kod ile ilgili problem yaşamaktadır. İşyerine ilgili SGK sicil numarası ile ilgili Nace 6 kod seçimi için bilgi veriniz. Eğer seçim yapıldıysa veri güncellemesi için Sosyal Sigortalar Kurumu İşveren Tescil Servisi ile iletişime geçilmesini sağlayınız.

 

4. OSGB’lerde dışa görevlendirme yapılırken filtreleme ekranında görevlendirme yapılacak işyeri bulunmasına rağmen işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı bilgileri alınamıyorsa;

a. Görevlendirilecek personelin İSG-KATİP üzerinde kaydı mevcut değildir. İSG-KATİP birimi ile iletişime geçiniz.

b. Görevlendirilecek personel İSG-KATİP’e kayıtlı ise çalışma süresi işyeri için yeterli değildir.

c. 3.maddede belirtilen problem mevcuttur.

 

 

 

 

Bu hususlar haricinde İSG-KATİP’de firmalara ait Nace 4 lü ve/veya 6 lı kod değişimi ve şirket e-bildirge yöneticisi atama/güncelleme yetkisi Sosyal Güvenlik Kurumu’nda bulunduğundan bu verilerin Sosyal Güvenlik Kurumu veri tabanında güncellenmesi ile ilgili Sosyal Sigortalar Kurumu İşveren Tescil Servisi ile iletişime geçmeleri gerekmektedir.

 

 

 

e-Devlet Şifresi Nedir ve Nasıl Alınır?

e-Devlet, vatandaşlara devlet tarafından verilen hizmetlerin elektronik ortamda sunulması demektir. e-Devlet Kapısı, kamu hizmetlerine tek bir noktadan erişim imkanı sağlayan bir internet sitesidir. Tek bir kimlik doğrulaması (şifre, e-imza, mobil imza vb.) ile pek çok entegre elektronik hizmetlere aynı adresten alabilirsiniz: www.turkiye.gov.tr

e-Devlet Şifresini, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliğin (nüfus cüzdanı) ibraz edilerek Yurt içinde PTT Merkez müdürlüklerinden veya yetkili şubelerden alınabilir. Şifre ilk alındığında PTT tarafından işlem masrafı olarak 2 TL tahsil edilmektedir.

Bununla birlikte, mobil imza veya elektronik imza kullanılıyorsa, e-Devlet Kapısına bunlardan biri ile giriş yaptıktan sonra şifreyi oluşturabilirsiniz. ISG Katip onaylama işlemleri dahil tüm elektronik hizmetlere erişebilmek için TC Kimlik numaranız ve PTT’den almış olduğunuz şifre ile sisteme giriş yapmanız gerekmektedir.