İSG Katip Giriş
Sabunlar Ölüm Saçıyor!

        Antibakteriyel sabunlarda kullanılan triklosan maddesinin kas ve iskelet fonksiyonlarını da olumsuz etkilediği ortaya çıktı.

 

       Sabunlarda domuz vb. hayvanlardan elde edilen ‘donyağı’ veya ‘içyağı’ anlamındaki ‘tallowate’ adlı hayvansal yağ oldukça yaygın olarak kullanılır. Etiketlerde görülen ‘sodyum tallowate’ ise hayvan iç yağlarının kostikle sabunlaştırılması ile elde edilen sabun maddesidir. Tallowate yeni hayvan yağı; sabunlar, sıvı sabunlar, şampuanlar, nemlendiriciler, deodorantlar, yüz temizleyiciler, dudak kalemleri, göz kalemleri gibi çok çeşitli ürünlerde görülebilir. Öte yandan antibakteriyel sabunlarda kullanıla triklosan iskelet yapısına zarar verdiği tespit edildi. Mikrop bulaşmasını önlemek veya azaltmak için özellikle antibakteriyel sabunlarda kullanılan triklosan kas ve iskelet fonksiyonlarını da olumsuz etkilediği ortaya çıktı. Uzmanlar triklosan içeren ürünlerin kullanımında dikkatli olunmasını tavsiyesinde bulundu.

 

Triklosan nedir?

Triklosan, mikrop bulaşmasını önlemek veya azaltmak için özellikle antibakteriyel sabunlar, diş macunları, deodorantlar, traş losyonları, kozmetikler ve başka pek çok ürüne katılan bir maddedir. Maddenin zararları şöyle;

·      Klorla birleştiğinde kloroform gibi kanserojen maddelerin oluşmasına neden oluyor.

·      Bakterilerin antibiyotiklere karşı direnç kazanmasına sebep oluyor.

·      Hormonlar üzerinde bozucu bir etkisi, ayrıca vücuttan atılmaları çok yavaş tabiatta da çok yavaş olup tabiatta da çok uzun süre kalıyorlar.

·      Çocuklarda alerji ve egzamaya neden olabilir.