İSG Katip Giriş
Yüz Felci Riskine Dikkat

Yüz bölgesindeki sinirlerin soğuk hava ve rüzgara karşı daha hassas olduğunu hatırlatan uzmanlar, yüz felcinde ilk 3 günün en önemli dönem olduğunu belirtti. Kış aylarında yüz felcinde artışlar gözlemlendiği hatırlatıldı.

KAHVALTIDA 1 GRAM ZERDEÇAL TÜKETMEK ÇOK ÖNEMLİ!

Zerdeçal tüketin hafıza güçlendirin!
Kahvaltıda bir gram zerdaçal yemenin hafızayı güçlendirdiği belirlendi. Diyabet teşhisi koyulan 60 yaşın üzerinde kadın ve erkeklerin katıldığı araştırmada, bilim adamları zerdaçalın hafızaya etkisini araştırdı.

Katılımcılar kahvaltıdan önce ve saatler sonra hafıza testine tabi tutuldu. Kahvaltıda bir gram zerdeçal tüketen katılımcılar testlerde daha başarılı oldu. Araştırmanın sonuçlan, “Asia Pacific Journal of Clmical Nutrition” dergisinde yayımlandı. Daha önceki araştırmalar, orta yaşlı diyabet hastalarının beyin hacmi kaybına daha yatkın olduğunu, bunun sonucunda da hafıza ve düşünme becerilerim kaybetme riski taşıdıklarını ortaya koymuştu.

Çeşitli nedenlerle zayıflayan hafızayı kuvvetlendirmek için birkaç önemli noktaya dikkat etmek yeterli. Güçlü bir hafıza iş ve sosyal yaşamımızı kolaylaştıran en önemli etkenlerdendir. Yaş, stres, yanlış beslenme alışkanlıkları gibi nedenlerle zayıflayabilen hafızayı kuvvetlendirmek için birkaç önemli noktaya dikkat etmek yeterli olabilmektedir.

Bazı hastalarda meydana gelen hafıza kaybının, B1, B12 vitaminleri ve folik asit eksikliklerinden kaynaklandığı bilinmektedir. Anıları zihinde tutmak ve gerektiğinde ister parça parça ister bütün halinde “geri çağırma” olarak tanımlanabilen hafıza, sanıldığı gibi yaşa bağlı olarak yavaş yavaş yok olan bir olgu değildir. Yapılan araştırmalar, doğru yöntemler kullanılarak beynin doğru bağlantıları her yaşta harekete geçirilebildiğini ortaya koymaktadır.

Haftada en az 2 kez balık tüketimi, K vitamininden zengin ıspanak, kuşkonmaz ve brokoli gibi sebzeler beyin gücünü artırarak hafızayı güçlendirdiği bilinmektedir. Antioksidan bakımından zengin olan yaban mersini, çilek gibi besinler ise hücre hasarına neden olan “serbest radikal” olarak bilinen maddeleri vücuttan uzaklaştırarak beynin korunmasına yardımcı olmaktadır.

Düzenli uyku, öğrenmeyi kolaylaştırmakta ve belleği güçlendirmektedir.

Aşırı stres konsantrasyon bozukluğuna neden olarak hafızayı zayıflatmaktadır. Depresyon ve anksiyete durumunun ise doktor tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle düzenli ve huzurlu bir yaşam önemlidir.